Jdi na obsah Jdi na menu
 


Technické zajímavosti

Příspěvky

Mi Teleférico v La Paz zahájila provoz

Velkoměsto La Paz, sídlo bolívijské vlády, bude mít největší městskou síť lanových drah na světě. bolivie.jpgJako první ze tří línií šla 30. května 2014 do provozu Línea Roja.

 

 

Univerzitní lanovka ve Wroclawi

Univerzitní lanovka ve WroclawiNová kyvadlová lanová dráha ve Wroclawi spojuje Technickou univerzitu a vysokoškolské Geocentrum. Vede z historické části města přes řeku Odru a je součástí veřejné dopravní sítě.

 

Funitel s noblesním designem

24-fun_priehyba_chopok.jpg

Jasná je jedním z nejvýznamnějších lyžařských středisek Slovenska. Nový Funitel výrazně zlepšuje dopravní infrastrukturu uvnitř areálu.
 

Zatímco turistické centrum leží na severní straně Chopku směrem do Demänovské doliny, na jižní straně kopce se kromě upravovaných sjezdovek nachází i rozsáhlé možnosti pro freeridové lyžování. Záměrem bylo propojit obě oblasti lanovkou s vysokou využitelností i při silném větru. Protože je oblast Chopku známá velkými výkyvy počasí, padla volba na velmi stabilní a větru odolný systém - Funitel. 

 

Kabrioletem na švýcarský Stanserhorn

cabrio_eroeffnung.jpg

Světová novinka: od 28. června 2012 je v provozu první lanová dráha, která má kabiny s otevřenou střechou. Cestující stojí nad lany, nic neruší jejich pohled na úchvatná vysokohorská panoramata.

 

 

Nová kabinová lanovka v Riu

Kabinová lanovka v RiuMorro da Providência, nejstarší favela v Riu de Janeiru, získala kabinovou lanovou dráhu. Lanovka je součástí sítě městské dopravy.

 

15místná kabinová lanovka na Chopok

15místná kabinová lanovka na Chopok Lanovka 15-MGD Kosodrevina-Chopok z jižní strany zpřístupňuje 2000 m vysoký vrch a zároveň slouží jako přibližovací dopravní prostředek k novému funitelu.

 

Světová novinka - Kombinovaný vlek

kombi_vlek_2.jpg

Kitzbühelské Alpy sú bohatšie o jednu atrakciu: 5-hviezdičkový hotel Lärchenhof v meste Erpfendorf si zaobstaral špeciálny 5-hviezdičkový vlek mimoriadnej triedy. Je striedavo vybavený tanierovými a kotvovými závesmi.

 

 

Nová městská lanovka ve městě Caracas

caracas.jpg„Tramo Expreso“ je nejnovější 8místná kabinová lanovka ve městě Caracas. Byla otevřená v prosinci 2012 a spojuje hustě zalidněnou městskou část Mariche s metrem v Palo Verde. V bezprostřední spádové oblasti lanovky žije 93 000 lidí.

 

Materiálové lanovky

Víte, že ...

pomocí lanových zařízení Doppelmayr lze dopravovat i těžké stroje, části zařízení a nejrůznější materiály?
 
matlanovky_001.jpg            V poslední době to byla například zakázka na realizaci dvou lanových drah pro přepravu velmi těžkých břemen při výstavbě nové 1000 MW přečerpávací elektrárny ve švýcarském Linthalu. Transport velkých stavebních dílců i personálu zajišťují z nadmořské výšky 800 m až k přehradní zdi ve výšce 2400 m dvě kyvadlové dráhy, navzájem propojené 3 kilometry dlouhým tunelem. Pomocí dvou nákladních závěsů na každé větvi je možno běžně transportovat zátěž až do hmotnosti 25 tun, ve výjimečných případech až do 40 tun. Za účelem dopravy osob disponuje lanovka jednou 40-timístnou kabinou. Vzhledem k velkému užitečnému zatížení a náročné topografii jsou dimenze lanových drah impozantní: jen nosná lana o průměru 90 mm mají hmotnost více než 400 t na každé jedno zařízení.
 

Kabinová lanovka v ZOO

zoo_001.jpgOd letošního léta si mohou návštěvníci zoologické zahrady Kolmarden / Švédsko prohlédnout safari z kabiny lanovky. Generálním dodavatelem celého díla byl Doppelmayr.

Kabinová lanová dráha zpřístupnila v zoologické zahradě tu část safari, která byla ještě na jaře 2010 průjezdná auty. Přínos nové lanovky hodnotí provozovatel zoologické zahrady takto:
„Můžeme se přiblížit zvířatům, aniž bychom je rušili. Nebezpečí nečekaných událostí - zejména proto, že lidé otevírali dveře auta - je nulové. Nemusejí se otevírat žádné brány, nevznikají žádné zácpy.“