Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dubrovník: Stará tradice – nová lanovka

10. 6. 2010
Chorvatské pobřežní město Dubrovník obnovilo jeden ze svých charakteristických znaků: lanovou dráhu na horu Srd. Původní lanovka, která pocházela z roku 1969, byla začátkem devadesátých let zničena. Nová lanová dráha vezla první turisty k historickému kříži na vrcholu 10. června 2010.

dubrovnik_002.jpg

Dráha vede ke zřícenině pevnosti „Imperial,“ kterou vybudovali v 18. století na kopci Srd. Původní kabiny byly 15-timístné, ty nynější moderní pojmou až 30 pasažérů.
Jízda lanovkou se stala pro nezapomenutelný pohled na staré město a na okolní ostrovy velkou atrakcí Dubrovníku. Turisté si samozřejmě výhledu chtějí užít co nejdéle. Proto lanovka jezdí zpravidla v pomalém ECO-modu, namísto normální dopravní rychlostí.

 

dubrovnik_005.jpg

 

Ochrana historického charakteru 
Při výstavbě lanové dráhy bylo nutno dbát na dodržení celkového optického dojmu, neboť  dolní stanice je umístěna na okraji historického starého města, světového dědictví UNESCO. Proto také byla dolní stanici zachována stávající fasáda a ponechána byla i trubková podpěra trasy. Navíc byla dolní stanici dostavěna jen sedlová střecha tak, aby se pod ni vešel pojezd kabiny, a byl zvětšen vjezd do stanice. Pohon se však podařilo zcela umístit do původní strojovny a také napínací závaží stačilo pouze doplnit. Naproti tomu horní stanice byla zničena tak, že z ní nebylo možno použít vůbec nic.

Lanová dráha Dubrovník

Kavárna a amfiteátr na kopci 
Do nové horní stanice jsou začleněny dvě panoramatické terasy, obchod se suvenýry a kavárna se snack barem. Bezprostředně u stanice se pak nachází amfiteátr pro 250 osob. Slavnostní zahájení provozu lanové dráhy a amfiteátru připadlo právě na začátek 61. dubrovnického festivalu (10. června – 25. srpna). Tento festival je známý obsáhlým divadelním a hudebním programem, představujícím jak klasické tak i moderní autory.
Ani pokládka lana nebyla v podmínkách města jednoduchá: dráha křižuje hlavní příjezdovou komunikaci, a proto musela být dodržená velmi krátká doba, vyměřená pro tyto práce.
Podpěra trasy je ze starého města velmi dobře viditelná, a proto prakticky nebylo dovoleno její vzhled nikterak měnit. Je umístěna ve skalnatém terénu, dosažitelném pouze příkrou stezkou pro pěší. Pro montáž nového lanového sedla byla vybudována malá materiálová lanovka.