Jdi na obsah Jdi na menu
 


Funitel s noblesním designem

Jasná je jedním z nejvýznamnějších lyžařských středisek Slovenska. Nový Funitel výrazně zlepšuje dopravní infrastrukturu uvnitř areálu.
 
Zatímco turistické centrum leží na severní straně Chopku směrem do Demänovské doliny, na jižní straně kopce se kromě upravovaných sjezdovek nachází i rozsáhlé možnosti pro freeridové lyžování. Záměrem bylo propojit obě oblasti lanovkou s vysokou využitelností i při silném větru. Protože je oblast Chopku známá velkými výkyvy počasí, padla volba na velmi stabilní a větru odolný systém - Funitel.

Nový symbol slovenské Jasné

Jako absolutní top zařízení se měl Funitel zároveň stát novým symbolem Jasné, proto jsme kladli velký důraz na komfort jízdy a noblesní vzhled. Stanice a kabiny jsou černé, pro obložení stanic přicházely v úvahu jen ty nejkvalitnější materiály.

Četné technické novinky

Funitel v Jasné představil i několik technických novinek, jako je plně pozinkovaná ocelová konstrukce stanic, nové uspořádání pohonu, inovovaný vzhled kabin s přepracovaným konceptem sedadel, stejně jako absolutně měkký vjezd do stanic při jízdní rychlosti 7,0 m/s.
 
Při budování Funitelu bylo potřeba přemístit zánovní talířový vlek Doppelmayr. Od roku 2006 dočasně zajišťoval propojení severních a jižních svahů Chopku, teď však už není potřebný. Jako „1-SL Krupová II“ byl přesunutý do nižších partií na jižní stranu lyžařské oblasti, kde zajišťuje potřebné přepravní kapacity.

Vlek se zalomenou trasou

Z technických důvodů nemohla být nová trasa zmíněného lyžařského vleku přímá a bylo nutné realizovat úhlovou mezistanici. S ohledem na velmi omezené prostorové poměry bylo – díky nové konstrukci podpěr se třemi lanovými kotouči - dosaženo obzvlášť kompaktního uspořádání.
 
24-FUN Priehyba - Chopok
Přepravní kapacita
2480 osob/hod.
Doba jízdy
6,4 min
Jízdní rychlost
7,0 m/s
Interval mezi vozy
35 s
Šikmá délka
2130 m
Horní stanice
2000 m.n.m.
Převýšení
655 m
Počet podpěr
10
Pohon
dolní stanice
Napínání
dolní stanice
 

24-fun_priehyba_chopok.jpg
Jasná se v rekordním čase etablovala mezi prestižní evropská lyžařská střediska. Přispěla k tomu moderní lanová zařízení od společnosti Doppelmayr.

 

zwirbelstuetze.jpg
Technická lahůdka: Zalomený lyžařský vlek Krupová