Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kabinová lanovka v ZOO

Od letošního léta si mohou návštěvníci zoologické zahrady Kolmarden / Švédsko prohlédnout safari z kabiny lanovky. Generálním dodavatelem celého díla byl Doppelmayr.

Kabinová lanová dráha zpřístupnila v zoologické zahradě tu část safari, která byla ještě na jaře 2010 průjezdná auty. Přínos nové lanovky hodnotí provozovatel zoologické zahrady takto:
„Můžeme se přiblížit zvířatům, aniž bychom je rušili. Nebezpečí nečekaných událostí - zejména proto, že lidé otevírali dveře auta - je nulové. Nemusejí se otevírat žádné brány, nevznikají žádné zácpy.“

zoo_002.jpg
Stavební a montážní práce probíhaly bez potíží. Zvířata byla - podle postupu výstavby - přemísťována vždy do jiné části safari parku.

Zoologická zahrada Kolmarden je největší ve Skandinávii.

8-MGD Safarigondel
Délka lanové dráhy 2.638 m
Přepravní kapacita 1.360 osob / hod
Doba jízdy 30,2 min
Jízdní rychlost 1,7 m / s
Počet kabin 78 ks
Interval mezi kabinami 21,2 sec
Počet podpěr 26 ks
Pohonná a napínací stanice nástupní / výstupní

zoo_003.jpg
Světová novinka: V pěti „zatáčkách“ jsou napevno namontovány lanové kotouče, kolem kterých objíždí odpojitelné spínací aparáty. Pouze v jedné stanici se spínací aparáty od lana odpojují, a sice v nástupní, resp. výstupní. Díky novému technickému provedení zatáček je lanovka nejen cenově výhodnější, ale také lépe zapadá do prostředí.

zoo_001.jpg
Safari-lanovka křižuje zoologickou zahradu v částečně otevřených osmimístných kabinách ve výšce od 2,5 do 20 metrů. Cestující se tak mohou podívat „z očí do očí“ lvům, medvědům, vlkům a jiným zvířatům. Vozy jsou vybaveny rovněž audiosystémem s vícejazyčným průvodcem.