Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kouzelná kombi 8/10 v Mayerhofenu

22. 11. 2010

Mayerhofen v tirolském Zillertalu slavil s otevřením kombinované lanové dráhy na Penken světovou premiéru: Poprvé mohou lyžaři volit mezi sedačkou pro 8 a kabinou pro 10 osob. Přepravní kapacita 3900 osob v hodině je enormní.

Nová kombinovaná lanová dráha nahradila 3-sedačku z roku 1984. Vede od horní stanice přibližovací dvoulanové dráhy 2S-Penken do centrální části lyžařského střediska, které se rozkládá ve výšce mezi 900 – 2000 m n. m. Stanice byly vybudovány zcela nově, vedení trasy zůstalo zachováno. Vozy jsou garážovány odděleně v podzemním depu u dolní stanice. Vzhledem k tomu, že vozy mohou být osazeny na lano v libovolném pořadí, přizpůsobuje provozovatel jejich použití flexibilně okamžité potřebě: lyžaři s připnutými lyžemi použijí sedačku, ostatní cestující kabinu.

Předností kombinované dráhy jsou zejména:

-       optimální přizpůsobení rozdílným požadavkům na dopravu v letním a zimním provozu
-       jednoduchá doprava dětí z lyžařských škol
-       jednoduchá doprava neskladného sportovního náčiní nebo nákladů.

Dvojité nástupiště

Světová novinka: Použitím dvou oddělených objezdových smyček mohou být bezkonfliktně použity osmisedačky a zároveň zaručen vysoký komfort při nastupování do kabin. Ani široké sedačky nemohou ohrozit cestující nastupující do kabin. Kabiny se pohybují staniční rychlostí 0,15 m/s, sedačky pak rychlostí 0,75 m/s. Kromě toho je nástupní zóna u sedaček organizována tak, že se vyrovnává rozdíl mezi pomalejšími a rychlejšími pasažéry.

Kombinovaná lanová dráha

Vozy kombinované lanové dráhy na Penken jezdí v poměru 2 sedačky na 1 kabinu. V létě budou osazeny pouze kabiny, přičemž běžné, plně zasklené budou nahrazeny vzdušnými kabinami „kabrio“.
Technická data 8/10-CGD Kombi Penken
Přepravní kapacita
3900 osob v hodině
Jízdní doba
2,9 min
Jízdní rychlost
5 m/s
Počet kabin
20 ks
Počet sedaček
34 ks
Šikmá délka
870 m
Převýšení
200 m
Pohon
v horní stanici
Napínání
v dolní stanici