Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mi Teleférico v La Paz zahájila provoz

Celá síť lanových drah bude mít po svém dokončení délku téměř 10 kilometrů. Sestává ze tří navzájem nezávislých lanovek. Línea Roja a o něco jižněji situovaná Línea Amarilla spojují bolívijská velkoměsta La Paz a El Alto. Na Líneu Amarilla je prostřednictvím společného depa vozů napojena Línea Verde, vedoucí z centra La Paz na jih města. Propojení mezi trasami Verde a Roja zajišťuje městský autobus. Lanové dráhy zkrátí dojíždějícím cestování až o 45 minut.

bolivie.jpg

Hustota silničního provozu je v La Paz ve špičkách ohromná. Dopravní infrastruktura nemůže s razantně narůstající automobilovou dopravou držet krok. Mezi La Paz a El Alto pendluje denně 440 000 lidí. Jedou-li svým soukromým autem nebo mikrobusem, případně některým ze 30 000 taxíků „Trufis“, trvá cesta často hodinu i víc.

Veřejná doprava hrála po dlouhá léta podřadnou roli. Nyní však iniciativu pro jejich výstavbu vzaly do svých rukou město a spolková vláda. Byla rozšířena městská autobusová síť a uveden v život impozantní projekt lanové dopravy „Mi Teleférico“.

Doprava lanovkami byla preferována nejen z důvodu usnadnění kyvadlového provozu, ale také za účelem zlepšení kvality ovzduší. Lanová dráha vystačí totiž ročně se spotřebou energie méně než 5 MW; to je pouhý zlomek toho, co spotřebuje automobilová doprava. K tomu je potřeba připočítat, že průměrné stáří aut se zde pohybuje kolem 18 let, neexistují žádné předpisy co se týká výfukových zplodin a tomu odpovídají samozřejmě i emise CO2 a NOX. Statisíce lidí vymění dopravu autem za lanovku, dojde k drastickému snížení osobní autodopravy a tím zřetelnému zlepšení kvality ovzduší.

bolivie2.jpg

Línea Roja jezdí denně od 5:30 do 22:30 hodin a jízdní doba obnáší 10 minut. Tarify jsou snesitelně a s ohledem na sociální strukturu obyvatelstva odstupňované: lístek stojí 3 bolivianos (32 Eurocentů), žáci, studenti, důchodci a osoby s handicapem polovinu. A to má kladnou odezvu: hned v prvním týdnu provozu bylo prodáno 100 000 lístků. Denní rekord prvního měsíce provozu připadl na jednu z nedělí: 8. června 2014 přepravila lanová dráha 62 422 cestujících. Učinila tak víc než zadost svému jménu a mottu: „Mi Teleférico – Uniendo Nuestras Vidas“ („Moje lanová dráha – spojení našeho života“).

Otevření Línea Roja bylo velkou národní slavností. Jeden z jejích účastníků držel nad hlavou rukou namalovaný plakát vyjadřující to, co měli na srdci mnozí obyvatelé: „Que viva el Transporte Paceño!” – Ať žije veřejná doprava v La Paz! A tisíce dalších oslavovali svého prezidenta Evo Moralese.

 

10-MGD Línea Roja  
Přepravní kapacita každým směrem 3000 os./hod.
Jízdní doba 10,5 min
Jízdní rychlost 5,0 m/s
Počet kabin 109
Interval mezi vozy 12,0 s
Šikmá délka 2735 m
Nadm. výška horní "Estación 16 de Julio"     4000 m
Převýšení 400 m
Počet podpěr 19
Pohonná stanice mezistanice
Napínací stanice vnější stanice