Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová atrakce ve Skopje

Nová lanová dráha s osmimístnými kabinami umožňuje bez námahy dosáhnout nejoblíbenější rekreační oblast makedonského hlavního města Skopje, horu Vodno.

Více než tisíc metrů vysoké Vodno se vypíná na jihozápadním okraji města Skopje. Samotné špici vévodí symbol města Skopje, šestašedesátimetrový kříž, který je vidět až ze stokilometrové vzdálenosti. Z vrcholu kopce se nabízí výhled daleko přes celou zem, až k srbské a řecké hranici.
Lanová dráha Skopje, Makedonie
 
Do poloviny cesty k vrcholu hory je možné dojet autem nebo autobusem. Kdo chtěl dále, musel se odtud vydat na dvouhodinovou pěší túru. Nově se odtud může svézt kabinovou lanovou dráhu. Lanovka se těší velké oblibě - přepraví až 12 tisíc osob denně.
 
Plánuje se prodloužení
 
A už nyní se připravují ambiciózní plány další výstavby. Uvažuje se o prodloužení lanovky o další dvě   dílčí sekce tak, aby bylo možno přímo ve městě nastoupit a také přestoupit na jiné městské dopravní prostředky. Obě dílčí sekce dohromady by měly být po konečné výstavbě dlouhé 3,5 km a překonaly by převýšení 780 m; na samotný vrchol Vodna bychom se tak z města dostali za méně než čtvrt hodiny.
 
Budova sloužící jako základ pro kříž Milénia by měla být přestavěna na velkou restauraci. Lanovka byla již nyní prozíravě vybavena tak, aby mohla být provozována i v noci.
 
Kabiny mají vnitřní osvětlení a reproduktor. Elektrické baterie jsou napájeny (po dobu parkování vozů) konektory v depu a solárními panely na střechách kabin. Manuálně obsluhované průjezdné depo se nachází v ocelové hale vedle dolní stanice.
 
Generálním dodavatelem byla společnost Doppelmayr.
 
Doppelmayr realizoval zakázku jako generální dodavatel a byl odpovědný za všechny práce od přeložení vysokonapěťového vedení do země až po zřízení trafostanice. Montáž probíhala za pomoci helikoptéry.
 
8-MGD Sredno Vodno – Millennium Krst
Šikmá délka 1.645 m
Přepravní kapacita 1.200 osob / hod
Doba jízdy 5,4 min
Jízdní rychlost 6,0 m/s
Počet kabin 28 ks + 2 VIP
Interval 24,0 s
Výška horní stanice 1.062 m.n.m.
Převýšení 482 m
Počet podpěr 9 ks
Pohonná / napínací stanice dolní
                                            
skopje_003.jpg
Sredno znamená v překladu prostřední. A uprostřed hory Vodno se také nachází dolní stanice nové kabinové lanovky. Vede odtud řada pěších a cyklistických stezek přes kopce okolo Skopje.