Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová kabinová lanovka v Riu

Slovo „favela“ - obyčejně překládané jako „slum“ – není však pro popis této městské části zcela vystihující. Ve skutečnosti má Morro da Providência vynikající polohu: blízko centra a s výhledem na oceán. V roce 2014 se tu bude pořádat mistrovství světa ve fotbale, letní olympijské hry pak v roce 2016. Velké stadiony jsou nedaleko.

rio.jpg
Kabinová lanovka byla postavena za 15 měsíců. Je součástí městského projektu Rio - „Porto Maravilha“, jednoho z největších urbanistických modernizačních záměrů v Brazílii. Projekt by měl do letních Olympijských her v roce 2016 dát přístavní čtvrti zcela jiný vzhled.

Domy v Morro da Providência jsou stěsnané blízko sebe na 115 metrů vysokém, zčásti velmi strmém kopci, nazývaném „Morro da Providência“ - hora prozřetelnosti. Nikdo přesně neví, kolik lidí zde žije. Mohlo by to být deset, ale také až dvacet tisíc.

rio3.jpgLanová dráha je jedním z velkých prestižních projektů nového Ria. Lanovka má Providêncii „připojit k asfaltu“, jak se zde říká. Doposud jste se museli mačkat v malých autobusech nebo volat moto-taxi - motorky, které vozily cestující jako spolujezdce. Řidiči si zde za krátkou jízdu účtují 2,80 realů (téměř 1 EUR). A to nejsou tyto dopravní prostředky vlastně vůbec oficiálně povoleny! Alternativou byla pro obyvatele kopce pěší cesta křivolakými a nebezpečnými ulicemi a uličkami. Pro ty, kteří přišli z druhé strany kopce a chtěli na hlavní nádraží nebo centrální autobusové nádraží, vedla nejkratší cesta přes 600 metrů dlouhý a velmi frekventovaný tunel.

Kdo chce pracovat, musí dojíždět. To, že stanice kabinové lanovky je blízko "Cidade do Samba" (města samby), je v tomto kontextu velmi důležité. Školy samby tady mají mnoho zaměstnanců, kteří pracují po celý rok na přípravách karnevalu.

Je jisté, že nová kabinová lanovka přinesla velké dopravní odlehčení. Koncové stanice se nacházejí na obou stranách kopce a na vrcholu je uprostřed favely mezistanice. Kabinová lanovka je nejkratší spojení z městské části Gamboa k dopravním uzlům v centru města.

rio2.jpg
Nová lanovka je využívána také turisty, protože nabízí krásný výhled na přístav Rio, Baia da Guanabara, a centrum města. 

10-MGD Providência  
Přepravní kapacita 3000 osob/hod.
Doba jízdy 4,5 min
Jízdní rychlost 5,0 m/s
Počet kabin 46
Interval mezi vozy 9,6 s
Šikmá délka 721 m
Počet podpěr 9
Pohonná stanice Estacão Gamboa
Napínácí stanice Central do Brasil