Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová městská lanovka ve městě Caracas

„Tramo Expreso“ je nejnovější 8místná kabinová lanovka ve městě Caracas. Byla otevřená v prosinci 2012 a spojuje hustě zalidněnou městskou část Mariche s metrem v Palo Verde. V bezprostřední spádové oblasti lanovky žije 93 000 lidí.

Stavbu bylo možné realizovat s malými zásahy do existující zástavby; v případě stavby cesty by bylo potřeba upravit pouze několik budov.

Lanovka 8-MGD Mariche-Palo Verde je druhou kabinovou lanovkou od společnosti Doppelmayr ve venezuelském hlavním městě Caracas. Je dlouhá 4,8 km, má dvě stanice a rychle a bezpečně převáží lidí od a k metru. Platí na ní lístky dopravní sítě autobusů a metra.

Lanovka enormně zlepšuje výkonnost veřejné dopravní sítě, protože úzké a klikaté uličky jsou neustále přetížené automobilovou dopravou; v době dopravní špičky je možné dostat se na hlavní ulici, Petare-Santa Lucia, jen „krokem“
– průměrnou rychlostí 6 km/hod. Autobusy jsou přeplněné. Díky nové kabinové lanovce se čas jízdy do práce obyvatelů městské části Mariche může zkrátit až o dvě hodiny. U Palo Verde se totiž nachází konečná stanice metra – linky 1, která jezdí k dopravnímu uzlu metra na Plaza Venezuela v centru města.

Městští zastupitelé dlouhodobě očekávají stavbu nových obytných domů a lepší sociální promísení obyvatelstva.

Už v roce 2009 byla dopravě v městské části San Augustin odevzdaná 2 kilometry dlouhá 8místná kabinová lanová dráha od společnosti Doppelmayr.

Lanovky jsou provozované městským dopravním podnikem C. A. Metro de Caracas, který je zodpovědný za městské linky autobusů a metra. 

 

8-MGD Mariche Tramo Expreso  
Přepravní kapacita 2000 osob/hod.
Doba jízdy 17,3 min
Jízdní rychlost 5,0 m/s
Počet kabin 144
Interval mezi vozy 14,4 s
Šikmá délka 4813 m
Převýšení 222 m
Počet podpěr 32
Pohon Palo Verde
Napínání Mariche