Jdi na obsah Jdi na menu
 


Super-pendl na střechu Evropy

1. 4. 2011

Doppelmayr Itálie začal v dubnu 2011 s výstavbou nové kyvadlové lanové dráhy na italské straně masivu Mont-Blanc; uvedení do provozu se plánuje na rok 2015.
Nová lanová dráha má dvě sekce. Ty nahradí více než 60 let starou třísekční kyvadlovou lanovku a spojí známé středisko cestovního ruchu Courmayeur s Punta Helbronner (3.500 m.n.m). Vedení trasy je nové, stejně tak umístění stanic. Mezistanici mají obě sekce  společnou, technicky jsou ale oddělené. Poněkud dlouhou dobu výstavby lze vysvětlit vysokou nadmořskou výškou: pracovat je možné vždy pouze během tří letních měsíců
.montblanc_002.jpg

Technologicky špičkové otočné kabiny poprvé v nadmořské výšce 3500 m
Celkem 4 osmdesátimístné high-tech kabiny jsou kulaté, mají prosklené stěny a otáčejí se kolem vlastní osy. Také vnitřní vybavení je neobyčejné; mimo jiné zde najdete podlahové vytápění, které zamezuje uklouznutí; vyhřívání oken, které zabraňuje mlžení oken; venkovní kamery, které přenášejí krajinu pod kabinou na čtyři obrazovky, umístěné na stropě kabiny kolem středové konzoly.
 
 
montblanc_001.jpg
Nová kyvadlová lanovka je čistě výletní záležitostí a v provozu bude 10 měsíců v roce. Dolní stanice v Éntrèves u Courmayeur je dobře dostupná z jižního portálu dálničního tunelu Mont-Blanc. Oproti asi kilometr vzdálenému místu původní stanice La Palud disponuje dostatečným počtem parkovacích míst. Stará lanová dráha bude po dokončení nové lanovky snesena.