Jdi na obsah Jdi na menu
 


Univerzitní lanovka ve Wroclawi

​Nová kyvadlová lanová dráha ve Wroclawi spojuje Technickou univerzitu a vysokoškolské Geocentrum. Vede z historické části města přes řeku Odru a je součástí veřejné dopravní sítě.

Stanice patnáctimístné kyvadlové lanové dráhy, která je blíže centru města, se nachází v blízkosti kampusu Technické univerzity a zároveň jen nedaleko tržiště a wroclawské zoologické zahrady.

wroclav.jpg  

Na protějším jižním břehu Odry, necelých 400 m vzdálené, leží nové Geocentrum a turisticky atraktivní historická vodní věž. Geocentrum je výzkumným a výukovým zařízením pro hornictví, geologii, jakož i pozemní a podzemní stavby.  

Provozní doba lanovky je od 7:30 do 19:30 hodin, jezdí se dle potřeby. Studenti a zaměstnanci univerzity ji užívají bezplatně. Ušetří si tak dvacetiminutovou chůzi přes most Grunwalcki.

Na Technické univerzitě ve Wroclawi studuje 32 000 posluchačů a pracuje 4 200 zaměstnanců; univerzita je největším poskytovatelem pracovních míst ve městě. Vysoká škola a město se o náklady na provoz lanové dráhy dělí rovným dílem.

15-ATW Polinka  
Přepravní kapacita 366 os./hod.
Jízdní doba 2 min
Jízdní rychlost 5,0 m/s
Počet kabin 2
Šikmá délka 373 m
Převýšení 1 m
Počet podpěr 2
Pohon o výkonu 110 kW stanice Geocentrum
Pevné kotvení nosných lan v obou stanicích; zalitá koncovka v Geocentru; kotevní buben v TU