Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velká zakázka v Soči pro Doppelmayra

Nejdelší trojlanová dráha světa

Skupina Doppelmayr získala v olympijském městě Soči (Ruská federace) zakázku na výstavbu trojlanového systému 3S. Tato dosud největší zakázka na lanovou dráhu 3S je zároveň 100. lanovou dráhou skupiny Doppelmayr pro Společenství Nezávislých Států (SNS). Lanová dráha vede z Krásné Poljany do lyžařského rezortu Laura, kde se v roce 2014 v rámci zimních olympijských her budou odehrávat závody v severských disciplínách. Zahájení stavby je naplánováno na květen 2011, dokončení montáže a uvedení do provozu pak na rok 2013.
Dolní stanice trojlanové dráhy se nachází v bezprostřední blízkosti nově vybudovaného nádraží v Krásné Poljaně v nadmořské výšce 600 m a odtud vede do lyžařského areálu, ležícího o 1000 m výše. Je důležitou součástí dopravní infrastruktury pro zimní olympijské hry 2014.
Toto vysoce kapacitní přibližovací zařízení se 43 kabinami vyveze do dějiště závodů v severských disciplínách až 3.000 osob v hodině, přičemž jízda trvá 11 minut. Při celkové délce 5.383 m se jedná nejenom o nejdelší trojlanový systém, nýbrž o úplně nejdelší oběžnou lanovku světa.
Při rozhodování o přidělení zakázky společností OAO Gazprom Ski Tourism Center bodoval Doppelmayr jednak svou vysokou odbornou kompetencí, jednak mimořádnými referencemi trojlanových systémů na straně druhé. Pokud se týká smluvní ceny, byla s obchodním partnerem uzavřena dohoda o mlčenlivosti.
Kromě tohoto velkého projektu získal Doppelmayr pro Soči 2014 již dříve zakázky na 20 lanových drah. Tyto jsou zčásti již zrealizovány a v provozu, zčásti těsně před dokončením.
Lanová dráhy 3S v Soči  
Trojlanový systém 
Lanové dráhy 3S (3S znamená 3 Seile /  3 lana) jsou kombinací kabinové a kyvadlové dráhy. Jsou to oběžné dráhy s odpojitelnými vozy, se dvěma nosnými lany a jedním lanem tažným. Tento systém se vyznačuje zejména vysokou stabilitou ve větru, nízkou spotřebou energie a možností dlouhých lanových polí. Doppelmayr již realizoval několik mimořádných trojlanových projektů, jako např. Peak 2 Peak Gondola ve Whistler Mountain / Kanada nebo nová Gaislachkoglbahn v rakouském Söldenu.
 
Technická data 3-lanové dráhy „Gazprom“
Zhotovitel:  Skupina Doppelmayr
Objednatel: OAO Gazprom Ski Tourism Center
Systém:  trojlanová dráha (3S)
Celková délka:    5.383 m
Přepravní kapacita: 3.000 osob / hodina / směr
Přepravní rychlost:   7,5 m / s
Jízdní doba: 11,25 min
Počet kabin: 43 ks, každá pro 30 osob 
Počet podpěr:  5 ks